Talin, Riga, konečne kontinentálne pivá a surové ryby ...


 

Jedno ráno:

Po nočnej plavbe sa Baltic Princess, lepkavá od rozliatych pív a posypaná ožratými zombíkmi pred obedom blíži k hlavnému mestu Estónska. Po tej noci sa tá loď na nejakú princess už fakt nepodobá, jedine tak na tie pred Slovnaftom alebo na podobných miestach. Po poslednom návale v tax-free supermakete sa všetci natlačia do najnižších podlaží do áut, autobusov a karavanov, teda okrem partie Rusov, tí sú tak dorobení, že miesto do auta na tuším 2. poschodí miera na jednotku a nasadnú miesto auta do sauny a pokračujú v slopaní ... proste Škandinávci sa majú od Slovanov predsa len čo učiť (väčšina Švédov vyzerá, že je im fakt zle). Človek sa celkovo diví, že všetkým dovolia nasadnúť do áut a odísť z lode normálne medzi ľudí. Na druhej strane, pokiaľ by mali dať všetkým pri výjazde fúkať, asi by mali problém ich všetkých niekde uskladniť a tak to asi riešia prižmúrením očí celej Estónskej polície a štátnej správy.

You're not in Scandinavia anymore, remember it, one passport - 1 000€ aneb Vitajte v Taline :-)

Po vylodení je človeku hneď jasné, že toto je iná zem ako Dánsko, Nórsko alebo Švédsko. Človek sa cíti tak nejak viac doma, po zemi odpadky, špaky, vidí nejaký ten panelák a ďalšie chátrajúce komunistické vymoženosti, ktoré nám určite celý svet závidí. Ale nie je to zlé, Tallin je zaujímave mesto s historickým, fakt starým centrom a oplatí sa pozrieť. Vzhľadom na podobnú veľkosť sa nedá neporovnať s Bratislavou, a je nutné povedať, že napriek podobnému osudu v 20. storočí, v Talline komunistický chorý funkcionalizmus, ani následné poprevratové neriadené zastavanie na úkor všetkého, nedospelo do obludných rozmerov, ktorými trpí naše hlavné mesto. V Talline je striktne oddelené historické stredoveké centrum a panelové kocky, alebo novšie sklené a betónové sa dajú vidieť až na jeho okraji - neviem ako to dokázali, u nás to nedokážeme ani dnes :-( Ale iných podobností je dosť, platia Eurom, majú podobné ceny a len o niečo lepší servis a prvá vec, na ktorú nás sympatická bábuška predávajúca suveníry upozornila - vraj už nie sme v Škandinávii, takže treba dávať majzla na doklady a peniaze a všetko, lebo napríklad za ukradnutý pas sa platí 1 000€ atď. Proste "Ako Doma" :-)

Do Lotyšska:

Cesta autom pobaltskými krajinkami vie byť v celku nezáživná ... občas. Sú tu úseky, kde človek fakt desiatky kilometrov nemusí pohnúť volantom, pretože krajina je prakticky absolútna placka, ani rieky sa tu nehýbu, je to proste buď rovina, alebo rovina s močiarmi, prípadne močiare na rovine ... Prechod z Estónka do Lotyšska je citeľní, hlavne na kvalite ciest. Kým Estónske cesty sú v pohode zjazdné (podobné našim, čiže nie ideálne, ale ani úplne zlé), Lotyšské sa blížia "ruskému štandardu", kde občas X kilometrov cesty prvej triedy je vlastne buď deravá vyfrézovaná asfaltka, alebo rovno štrko-prašná cesta poľného charakteru. K tomu celému ešte prispieva často neexistujúce značenie ciest, čo bol problém hlavne v Rige. Namierené sme mali do kedysi extrémne vychytaného komunistického letoviska Jurmala, asi 20km juhozápadne od Rigy.

Jurmala:

Jurmala vyzerá presne, ako by si človek socialistické letovisko po 30. rokoch predstavoval. Zanedbané artefakty komunizmu, obrovské chátrajúce hotely a "rezorty", opustené pobrežie Baltického mora a nemožnosť dohovoriť sa anglicky, ešte že Slovenčina a Ruština od seba nemajú ďaleko a nejak striedavo to proste šlo. Napriek tomu, že v Lotyšsku sa dosť chlastá a majú celkom dobré pivá, zistili sme, že je relatívny problém sa k tomu pivo dostať. Keď sme sa večer vybrali kúpiť nejaké miestne pivá za účelom spotrebiteľského testu na blízku pumpu, kočka nám ho odmietla predať. Keď sme sa snažili zistiť, prečo nám nechce predať niečo, čo majú v regáloch medzi pečivom, bola schopná povedať len "because of Latvia" (lebo Lotyšsko). Následne sme zistili, že v Lotyšsku platí niečo ako prohibičný zákon, ktorý zakazuje predaj alkoholu večer.

Samozrejme, Kysučanov neodradí od piva nejaký stupídny zákon, takže došlo na plán B - nájsť čo možno najpodivnejšieho típka v meste a vymámiť od neho nejaké info, jak sa dostať k nejakému pivku "načierno". Prvá časť nebola problém, prvý podivný típek bol hneď správca kempu, problém bolo vymámiť info, teda nie že by nechcel povedať, len nebolo toho, kto by mu rozumel. Každopádne nakoniec sme zistili kam máme ísť, aby sme dostali pivo, tak som s Cortonom nasadol a šli sme. Miesto sme identifikovali pomerne ľahko, rozbitá chyža, pred ňou v delíriu sa povaľujúci štamgasti. To som prvý krát zapochyboval, že to celé bol dobrý nápad ... ale proste vnútri malo byť pivo, tak som tam šiel, Cortone čakal v naštartovanom aute, jak keby sme šli vyškopiť banku. Po prekročení pár chlapíkov, spiacich na schodoch pred vchodom a otvorení rozmlátených dverí som zapochyboval druhý krát ... vyzeralo to na staré ošarpané mäsiarstvo, len na hrdzavých regáloch miesto mäsa chlast ... v tmavom rohu podivná barišňa v plášti. Pozdravím, pýtam sa na angličtinu, pokrúti hlavou. Vravím si nevadí, pýtam sa či môžem zaplatiť kartou (viem debilná otázka, ale tak bol som zaskočený a lotyšské prachy sme ešte nemali) ona na to že "ONLY CASH" (a že nevie anglicky), a vraj sa mam vrátiť, keď budú prachy. Tak sme našli bankomat, vrátili sa, v nervóznej atmosfére nám ich zabalila do čierneho vreca na odpadky, vyšla sa pozrieť von nakoniec nám to dala a poslala nás preč. Vzhľadom na to, že sme kupovali pivo a mal som pocit, že kupujem kýbel kokaínu, to bol vcelku zážitok.

Riga:

Riga je fajn. Predmestia síce vyzerajú, že komunizmus ešte neskončil, ale centrum mesta je pekné, plné ľudí a fajn jedla a piva. Atmosféra v starom meste je obzvlášť pohodová, napriek relatívne veľkému množstvu turistov to nie je ako Praha, Viedeň, alebo Budapešť. Lotyši jedia okrem iného surové ryby, vôbec to nie je zlé ... a celkovo varia jednoduché, ale zaujímavé veci. Cítiť, že človek je tu nejak bližšie k Rusku, ako v Estónsku. Nižšie ceny, lacný benzín, ale napodiv servis služieb bol vcelku fajn, aspoň pokiaľ sme mali možnosť skúsiť. Secesné centrum mesta je fakt pekné a vyšperkované, zaujímavé je, že v Rige opajcli Bratislavský Nový Most a majú veľmi podobný.

 

EuroTrip 2011: 1. časť - Nemecko a Dánsko z juhu na sever ...

EuroTrip 2011: 2. časť - Južné Nórsko > Stavanger

EuroTrip 2011: 3. časť - Sirdal, Lysefjord a Kjerag

EuroTrip 2011: 4. časť - Preikestolen a ďalej na sever

EuroTrip 2011: 5. časť - Cez Hardangerviddu do Oslo

EuroTrip 2011: 6. časť - Švédsko a Štokholm

EuroTrip 2011: 7. časť - Estónsko a Lotyšsko

EuroTrip 2011: 8. časť - Litva, Neringa a poľským peklom domov