Z Oslo do Štokholmu - Hlavné mesto Škandinávie ...

 

Vo všeobecnosti:

Pred odchodom mi jeden típek (Vlado R.) tvrdil, že vo Švédsku sú úplne iné kravy (akože myslím tie zvieratá, čo sú na krabici od mlieka a čokoláde ... a tak), nie ako na Slovensku, alebo aj hocikde inde. Švédske kravy nie sú "oškubané", ale vyleštené, švédske kravy sa usmievajú a nevyzerajú, ako keby im už vyrezali sviečkovú a žijú len preto, že sú moc hladné aj na to, aby vôbec zdochli. Švédske kravy vraj žerú len exkluzívnu, brutálne fajnovú a extrémne zelenú trávu, nie ako tu ... všelijaké žlté, práškované "patoky". Som už pomaly čakal, že vo Švédsku budú mat kravy aj splachovacie záchody, však hádam nebudú jak tie naše - dosrané v "škarpe" vedľa cesty, snažiace sa skočiť pod auto, nech to už majú za sebou. Som bol fakt zvedavý ... že čo je na tom pravdy, lebo ak si dobre pamätám, keď mi to hovoril, bol v stave, keď už človeku všetko príde reálne, tuším, že tesne po tom aj sám spadol do škarpy, alebo ja ... no neviem, to je jedno kto. Čo je podstatné ... ten paznecht mal pravdu ... dokonca mi zabudol povedať, že priemerná švédska krava je aj blond, ostatné sedelo ... mať sa jak prasa v žite je kravina, mať sa jak švédska krava - to je iný level. Mimochodom Švédsko je celkovo plné kráv ... aj Štokholm, aj keď tam sa väčšina nevie obliecť jak človek ... každopádne aj v Štokholme sú blond a väčšinou aj fajn naložené ... proste paralel je dosť ... ale vlastne iné som chcel riešiť.

 

 

Ešte viac vo všeobecnosti:

Švédsko je vo všeobecnosti placka, pokrytá stromami a trávou (brutálne zelenou samozrejme), nejaké hory sa dajú nájsť len na hraniciach s Nórskom. Na rozdiel od Nórska, švédi poznajú pojem diaľnica, takže sa dá pohybovať podstatne rýchlejšie, takže napr. Oslo - Štokholm nie je problém za jeden deň bez nervov aj s odbočkami nejakými. Keď sa človek posnaží a nešoféruje, dá sa vidieť sob (mimochodom zviera s najtupším výrazom tváre) aj rovno z cesty, prípadne aj z diaľnice. Chcel som celú dobu nejakého zapichnúť a zožrať, ale nejak nevydalo ... takže aj soby zostali celé, aj Vlke hladný ... čo už. Cesta medzi Oslo a Štokholmom pripomína cestu cez Sibír (aspoň ja si Sibír predstavujem podobne, a režisér každej snímky zo Sibíri asi tiež), rovné, minimálne zaľudnené a v lete zelené, brezy a tak. Nejak viac civilizácie cítiť len pri Karlstade (okrem jazier sú tam aj nejaký ľudia) a potom až v okolí Štokholmu.

 

Štokholm - hlavné mesto Škandinávie:

Štokholm je na rozdiel od Oslo mesto, pri ktorom už človek verí, že je v starej dobrej Európe - v noci všetci rozbití, naháňajú a pacifikujú ich fízli (dosť rázne), cez deň mrte ľudí, multikulturalita, turistov plná riť, vreckári, divný típci a tak. Proste všetko jak má byť, až na to, že je stále dosť čisto, usporiadane, všade nejaká kultúra a sú tam všade Švédky (Magdiak hovorila, že videla aj chlapov nejakých, ale to neviem posúdiť). Jediný problém Švédok je, že sa "zaboha" nevedia obliecť a na nohách má každá jedna štýlové gumáky (dajú sa vidieť aj tu v Bratislave, ale tam je to extrém už). Proste napríklad nejakú uhladenú Talianku by asi museli hospitalizovať, keby videla, jak sa jej škandinávske náprotivky vedia doj***ť :-)

Mesto ako také je super, rozlezené po ostrovoch, s dobrým dopravným systémom, viem si predstaviť, že by Bratislava fungovala podobným spôsobom, bohužiaľ len predstaviť. Vzhľadom na schopnosti jedného z nás (nie som to ani ja, ani Magdush, ani Fero), sme mali možnosť prekrúžiť si mesto medzi jedenástou večer a štvrtou ráno asi tri krát ... nebudem sa o tom rozpisovať, len toľko, že keď človeku nepríde divné, že jeho vyhliadnutý kemp podľa jeho údajov leží na jednom z hlavných námestí, medzi hlavnou stanicou železnice a centrom mesta, keď zistí, že je to fakt kravina, tak má v zálohe ďalší - GPSka nás po hodinovom krúžení v meste zavedie na to isté námestie (jemu to divné neprišlo) a nakoniec sa ukáže, že jeho posledný "istý" kemp je vlastne šrotovisko karavanov na predmestí, človek k tomu už ani nemá veľmi čo dodať ... nakoniec sme po vzbure prebrali velenie a nad ránom sa dostali do ozajstného kempu, kde jediný problém bola agresívna veverička (Vevjor), ktorá bola presvedčená, že celá tá krajina patrí jej. Keď jej Fero či kto zjedol kexík, ktorý si nárokovala, prisahala krvnú pomstu a je len otázkou času, kedy si nás všetkých nájde ... s rýchlokurzom nindžu, čo absolvovala, to zas ani nebude taký problém.

 

Metro:

Vcelku zaujímavá vec je aj tamojšie metro ... riešené na spôsob galérie, kde každá (trocha preháňam, každá ešte nie) stanica má vlastný charakter - jaskyne, galérie ... všeličo. Švédi totiž majú v slovníku taký divný pojem, do slovenčiny sa to prekladá ako "Kultúra", bohužiaľ na Slovensku zatiaľ nepoznáme úplne presne význam toho slova ... ale to je asi preto, že Škandinávia je proti nám ešte brutálne zaostalá a časom sa týchto archaizmov zbavia aj oni a dostanú sa našu "úžasnú" úroveň (ekonomickú, kultúrnu aj politickú) a budú tým pádom druhý najvyspelejší región sveta, hneď za nami :-) Čaká ich ale ešte dlhá cesta ... (kto nepostrehol jemný náznak irónie, tomu gratulujem a slepo závidím)

Zmena plánu:

Pôvoný plán bol v Štokholme vliezť do trajektu smer Riga, čo nám ale zrušil típek pri okienku s úsmevom na tvári a poznámkou, že najbližšie si môžeme booknuť lístky na trajekt cca o mesiac. Na otázku či to myslí vážne reagoval pamätnou vetou "It's summertime" :-) Takže plán B, nejdeme do Lotyšska, ideme do Estónska, dáme si "rizek" v Taline a pojdeme na juh autom. Cestu trajektom medzi Škandinávskymi krajinami a Pobaltím môžem len a len doporučiť. Švédi a Nóri využívajú medzinárodné vody na útek pred prohibíciou, takže cca 3 sekundy po opustení švédskych výsostných vôd sú všetci totálne na "padrť" a nad ránom sú paluby posiate porozhadzovanými torzami tiel doožieraných ľudí, takže to vyzerá jak vojnová loď, vracajúca sa z bitky pri Waterloo. Zážitok naozaj vrelo doporučujem!!!

 

 

EuroTrip 2011: 1. časť - Nemecko a Dánsko z juhu na sever ...

EuroTrip 2011: 2. časť - Južné Nórsko > Stavanger

EuroTrip 2011: 3. časť - Sirdal, Lysefjord a Kjerag

EuroTrip 2011: 4. časť - Preikestolen a ďalej na sever

EuroTrip 2011: 5. časť - Cez Hardangerviddu do Oslo

EuroTrip 2011: 6. časť - Švédsko a Štokholm

EuroTrip 2011: 7. časť - Estónsko a Lotyšsko

EuroTrip 2011: 8. časť - Litva, Neringa a poľským peklom domov