Preikestolen - Pulpit Rock - Kazateľnica a potom ďalej na sever, smer Odda a Eidfjord

Nočné mentálne civčenie:

Pravda je, že absencia tmy a noci má na ľudí nejaký vplyv a keď tak pozerám na týchto pár fotiek, asi skôr negatívny ... keď pozerám znova ... isto negatívny. Na jedného konkrétneho jedinca obzvlášť. Ale ten nie je na tom bohvie ako ani s udicou na Nesluši. Celý trip sme absolvovali v čase najdlhších dní, čo tam znamená prakticky absolútnu absenciu tmy, to zas má za následok nútenie do spánku o tretej nad ránom (každý deň), večere o druhej v noci, lebo však keď sa stmieva, chce to niečo zjesť a podobne.

Po návrate z Kjeragu sme museli znova obísť celý fjord, pretože ďalší cieľ - Preikestolen, je na opačnej strane Lysefjordu a potrebovali sme sa teda dostať na severnú stranu. Pôvodný plán bol trajekt po fjorde, ale majú v tom trocha bordel (ako už bolo povedané, nikto sa neponáhľa, trajekty chodia "keď idú", aj keď nejaký cesťák majú). Voda za chrbtom príšer na tých fotkách je vlastne ústie fjordov a pobrežie pri meste Stavanger. Ak by sa podarilo a nepršalo by ďalších 24 hodín v kuse, skúsime zajtra skoro ráno na Preikestolen vybehnúť.

 

Po ceste na Preikestolen:

Ráno sa fakt budíme skoro, a potom zase o niečo neskôr (ono tie hodiny stále nejako chýbajú). Každopádne chceme sa vyhnúť množstvu ľudí, ktoré sa za schodného počasia hore serú (je to jedna z najnavštevovanejších atrakcií Nórska a pomerne ľahko dostupná), takže tuším na tretie zobudenie balíme a vyrážame. Cesta hore trvá tuším cca 2,5 hodiny pohodovým tempom, dokonca po miestami upravenom chodníku. Oproti Kjeragu je to parádička ... a predbehli sme fakt všetkých. Po celej ceste sme len raz zahliadli nejakú ďalšiu skupinku štverajúcu sa za nami. Určite stojí za to, okolie prechádza z lesa cez močiare, jazerá až po čisté skaly ... škoda že sme boli dosť času v mrakoch, ale aj tu sa môže neuveriteľné stať skutočnosťou - NEPRŠALO.

 

Preikestolen - Pulpit Rock:

Preikestolen je plochá skalná platňa visiaca 604 metrov nad hladinou Lysefjordu, na druhej strane fjordu vidno (ak vidno) skalné masívy pohoria Kjerag (tam to bolo zlé:-)) Hore sme vyšli fakt bezproblémovo a bez invektív, asi že nepršalo. Vadili len mraky, mraky, mraky - to ja fakt nemám rád mraky, ale tam som si musel zvyknúť. Po asi hodine a pol potulovania sa v mlieku sa ale nejak podarilo a roztrhalo sa to, ešte keby vyšlo slnko tak môžeme fotiť a tlačiť pohľadnice, ale nevadí ... aj tak si nikto nesľuboval, že nebude ani len pršať, ak nie snežiť a nie ešte že vidieť niečo ... vypadnúť hore skoro bol fajn nápad ... po ceste dole sme stretli cca 452 158 ľudí, od seriózne vybavených turistov až po kreatúrky v sandálkach, so psom v kabelke, rozbitými kolenami a slzami v očiach (človek má niekedy chuť ich ešte kopnúť). Po ceste dole bolo chvíľami dokonca vážne teplo. Sečteno - podtrženo - treba tam ísť ... a pokiaľ možno skoro a v dobrom počasí, samozrejme. Ozaj, zabudli sme si zobrať vrcholové pivo! A ešte jedna vec, Magdiak našla svoj nový skill - schopnosť - vie sedieť bez rúk (viď 2. a 6. fotka v tejto sekcii :-))

 

Cesta ďalej na sever: vodopády Langfossen a Latefossen

Vodopádov je v Nórsku v priemere asi 15 na štvorcový kilometer (hrubý odhad), prakticky je úplne bežné vyliezť z tunela, vyliezť zo stanu, vyliezť z auta ... stále je všade nejaký vodopád ... spravidla brutálny. K tomu keď výdatnejšie prší, je vodopád už doslova všetko a všade, čo Nóri vedia celkom schopne využiť na elektrinu. Tu sú zo dva ďalšie príklady, ako by mal seriózny vodopád vyzerať.

 

Pôvodne bol v pláne trip na Trolltunga (Trollský jazyk), ale počasie a premočené topánky a všetko ostatné to odsúdili do stratena, takže sme sa "po relatívne náročnej debate" dohodli pokračovať na náhornú plošinu Hardangervidda, odkiaľ sme to mali postupne otáčať smerom na juh do Oslo.

 

EuroTrip 2011: 1. časť - Nemecko a Dánsko z juhu na sever ...

EuroTrip 2011: 2. časť - Južné Nórsko > Stavanger

EuroTrip 2011: 3. časť - Sirdal, Lysefjord a Kjerag

EuroTrip 2011: 4. časť - Preikestolen a ďalej na sever

EuroTrip 2011: 5. časť - Cez Hardangerviddu do Oslo

EuroTrip 2011: 6. časť - Švédsko a Štokholm

EuroTrip 2011: 7. časť - Estónsko a Lotyšsko

EuroTrip 2011: 8. časť - Litva, Neringa a poľským peklom domov